BLOG

Avengers’ın Yeni Filmi ile ‘Facebook Video’ - Youtube Mücadelesi Başladı

YNKLabs tarafından, 16 Ocak 2015 tarihinde yayınlandı avengersin-yeni-filmi-ile-facebook-video-youtube-mucadelesi-basladi

Yeni Avengers filminin tanıtım videosu hayranlarının karşısına ilk defa çıkarken, Facebook cephesinde Youtube’a karşı büyük bir mücadele başladı.

Marvel Pazartesi günü, Amerika’nın kablolu TV izlenme tablosunda en yüksek orana sahip “College Football Playoffchampionship” Oyunu sırasında, ikinci tanıtım videosunu hem Youtube’da hem de Facebook videosu olarak paylaştı ve her iki sitenin de gerçek zamanlı izleme sayaçları aracılığıyla milyonlarca izleyiciden nasıl tepkiler geldiğini gözlemledi.

Henüz 24 saat bile geçmeden Avengers tanıtım videosu Facebook ve Youtube kombiniyle 12 milyon kez izlenmişti. Pazarlama uzmanları görüntülenme rakamlarını, Facebook’un video alanındaki direnişinin Youtube’un baskınlığını yavaş yavaş yok edeceği şeklinde değerlendirdiler.

Aslına bakılırsa Marvel’in “championship game” reklamı kullanıcıları Youtube kanalına değil, Facebook sayfasına yönlendiriyordu.

İlk günlerde iki site arasındaki görüntülenme sayısı başa baş gitse de, bugün itibariyle, Youtube Facebook’a kıyasla 11 milyon gösterim önde. Bu da Youtube videolarının raf ömrünün daha uzun olduğunu gösteriyor. Ancak aynı kıyaslama gösterim değil de erişim için yapıldığında, durum biraz daha farklı. Youtube’da 117.403 beğeni, 17.221 yorum alan video Facebook’ta 172.760 beğeni, 11.712 yorum almış ve 123.270 kez paylaşılmış.

Bir e-Pazarlama uzmanı olan Debra Aho Williamson; Facebook’ta viral yayılım sağlamanın Youtube’da kolay olduğunu, Facebook’ta tek bir tık ile beğeni ve paylaşım sağlanabilirken Youtube’da bu işin daha karmaşık olduğunu söylüyor. Bu yüzden birçok pazarlamacı Facebook’ta kolay ve hızlı video paylaşmanın gücünü değerlendirmeye başladı.

Williamson ayrıca, Facebook’un bu meydan okumasına rağmen, pazarlamacıların ve ajansların Youtube’u insanları videoya yönlendirdikleri bir içerik kütüphanesi olarak kullanmaya alıştıklarını ve her sosyal medya sitesinde ayrı bir “bebek Youtube” yaratmak istemediklerini düşünüyor.

İzleme ve etkileşim rakamlarının farklılığı mecraların doğasından kaynaklansa da, bu veriler de markalar için kıyaslamaya ve bir reklam kampanyası stratejisi oluştururken göz önünde bulundurmaya değer duruyor.

  • Avengers
  • Facebook Video
  • Facebook Youtube Karşılaştırması
  • Youtube