BLOG

Dünyaca Ünlü Yönetici ve CEO’ların Unutulmaz Sosyal Medya Anları

YNKLabs tarafından, 26 Aralık 2014 tarihinde yayınlandı dunyaca-unlu-yonetici-ve-ceolarin-unutulmaz-sosyal-medya-anlari

Sosyal medya, yüksek rütbeli yöneticilere müşterileri ile iletişim kurabilecekleri bir ortam yaratıyor. Bir konuyu savunarak ya da fanları ve takipçileriyle düşüncelerini paylaşarak, hem kendilerinin hem de birlikte çalıştıkları şirketlerin vizyonunu yansıtmış oluyorlar. İşte 2014’ten unutulmaz anlar!

“D’yi deşifre etmek”

Elon Musk, Tesla’nın yeni modelini anons etmek için Twitter’ı seçti. Ancak bu tweet atma isteği ve heyecanı, anlam karmaşası yaratan ve yanlış anlaşılmaya çok müsait bir cümleyle sonuçlandı. Yarattığı karmaşayla, oldukça soğukkanlı bir biçimde başa çıkan Musk, gelen sorulara oldukça neşeli ve rahat cevaplar vererek, takipçilerine bunun kasıtsız bir hareket olduğunu açıkladı.

“D’yi ve başka bir şeyi deşifre etmenin zamanı”

dunyaca-unlu-yonetici-ve-ceolarin-unutulmaz-sosyal-medya-anlari

Uber Özür

Türkiye’deki BiTaksi uygulamasının uluslararası versiyonu olan Uber’in CEO’su Travis Kalanick, yöneticilerden Emil Michael’ın özel bir yemek sırasında yaptığı yorumlardan dolayı, 14 parçadan oluşan bir tweet dizisi ile özür diledi. Michael, medyada eleştiri yapanların kirli çamaşırlarını ortaya koymak için, şirketin karşı araştırmacılardan oluşan bir takımı işe alması gerektiği yönünde bir öneride bulunmuştu. Kalanick’in özürü, gazeteciler ve Uber arasındaki tansiyonu düşürmek ve biraz da Michael’in fikrini hükümsüz kılmak amaçlıydı.

dunyaca-unlu-yonetici-ve-ceolarin-unutulmaz-sosyal-medya-anlari

Ice Bucket Challenge

Eğer yaz boyunca herhangi bir sosyal medya platformunu kullandıysanız, eminiz ünlülerin başından aşağı akan kova kova buzlu su görmüşsünüzdür. ALS hastalığına ve hastalığa yakalananlara dikkat çekmek ve bir fon oluşturmak için başlayan bu meydan okumalar aslında oldukça zekice kurgulanmış bir pazarlama tekniği. Kiminin anlamsız bulup sevmediği, kiminin hiç çekinmeden çevresindekilere meydan okuduğu bu süreçte 100 milyon dolar gibi bir bağış toplandı. Bill Gates, Satya Nadella, Mark Zuckerberg ve Tim Cook bu kampanyaya, meydan okumaları ve bağışlarıyla destek verenler arasındaydı.

dunyaca-unlu-yonetici-ve-ceolarin-unutulmaz-sosyal-medya-anlari

Twitter’ın CEO’su ve Ruhani

Bildiğiniz gibi İran’da Twitter’ın kullanılması yasak ve Dick Costolo bu durumdan en güzel şekilde faydalandı desek yanlış olmaz. Hasan Ruhani, Birleşmiş Milletler ziyareti için New York’tayken, Twitter’ın CEO’su şaka gibi görünen; ancak iğneleyici bir tweet attı. Bu cin fikirli tweet, sosyal medya aktivistlerinin de işine yarayan politik bir mesaja dönüştü.

“Sayın Cumhurbaşkanı, BM’den Tweet’lerinizin tadını çıkarın. İranlıların da aramıza katılmasını isterdik. Ne zaman olur?”

dunyaca-unlu-yonetici-ve-ceolarin-unutulmaz-sosyal-medya-anlari

Twitter’dan İstifaya

PayPal yöneticilerinden Rakesh Agrawal, bu yıl Twitter’da kendi hesabından kazayla uygunsuz bir yorum yapınca erkenden istifa etti. Agrawal, Twitter gafından önce şirketten istifa ettiğini savunsa da, olayın yaşanmasının hemen ardından PayPal, Agrawal’ın şirketten ayrılışını Twitter’dan duyurdu.

“Rakesh Agrawai artık şirketimizde değil. Herkese saygılı davran. Bahanesi yok. PayPal’da tolerans yok.” (3 Mayıs Cuma)

dunyaca-unlu-yonetici-ve-ceolarin-unutulmaz-sosyal-medya-anlari

“Not: paypal’ın tweeti gerçekte doğru fakat tamamen yanıltıcı. Ben, Cuma akşamki olay gerçekleşmeden önce istifa ettim.” (4 Mayıs Cumartesi)

dunyaca-unlu-yonetici-ve-ceolarin-unutulmaz-sosyal-medya-anlari
  • Sosyal Medya
  • Sosyal Medyada CEO'lar
  • Sosyal Medya Gafları
  • Twitter
  • Uber