BLOG

Facebook Blog Yazılarını Değerli Buluyor, Peki Ya Siz?

YNKLabs tarafından, 6 Ocak 2015 tarihinde yayınlandı facebook-blog-yazilarini-degerli-buluyor-peki-ya-siz

Son zamanlarda takipçilerinizin Facebook iletilerinize erişiminde bir düşüş dikkatinizi çekti mi?

Facebook’un sıklıkla markaları reklam vermeye teşvik etmek için algoritma değişikliği yaptığından bahsediyoruz. Yeni algoritma; kullanıcıların haber kaynaklarında satış odaklı iletileri görmelerini engellemek ve onlara daha iyi bir sosyal ağ deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

Facebook’un markalaştırılmış içeriklere yeni yaklaşımı; sosyal medya kitlenize bilgi sağlayan güncel iletiler. Diğer bir deyişle; sofistike içerik pazarlaması

İçerik pazarlama stratejisi olan işletmeler, okuyucularının bloglarında değerli bulduğu içerikleri önemseyerek, Facebook algoritmasında rüzgârı kendilerinden yana estirme konusunda avantaj yakaladılar. Eğer işletmenizin bir bloğu yoksa ve Facebook varlığınızdaki başarıyı sürdürmek istiyorsanız, belki blog işine girmenin vakti gelmiştir.

Bu işe yumuşak bir geçiş yapabilmeniz için başlangıçta atmanız gereken 4 adım var.

1: Odak noktanızı bulun
İlk blog yazınızı yazmadan önce, bloğunuzda yer alacak konuları seçmek için bir beyin fırtınası yapın. Bloğun kapsamının düzensiz görünmesine sebep olacak bir genişlikte olmadığından emin olun. Ancak konuları; geniş bir kitlenin paylaşabileceği kapsamda ve değerde seçin. Bu altından dengeyi tutturabilmek için kendinize sormanız gereken soru şu: Benim sosyal medya kitlem nelerle ilgileniyor ve bu kitleye ne tür eşsiz öngörülerle katkıda bulunabilirim?

Blog konusu bulmak için en güzel başlangıç; müşterilerinizden gelen soruları hatırlamak. Örneğin bir ayakkabı markasıysanız ve mağazadan ya da sosyal medyadan ayakkabı bakımı ile ilgili sorular alıyorsanız, mutlaka bu konuya değinen bir yazı yazmalısınız. Müşterilerinizin bloğunuza ilgi duymasını sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Bir diğer strateji ise, sektörünüzle ilgili bilgi kaynağına dönüşmek. Yeni yılda hangi trendler öne çıkıyor, hangi ürün hangi ürün ile kombine edilebilir, nerede en güzel mantıyı yiyebiliriz, kampanyalar ne zaman başlayıp bitiyor, vs. İnternet kullanıcılarının, sorularının cevaplarını verirseniz, sizi tekrar tekrar ziyaret edeceklerdir.

“Ben küçük bir işletmeyim ve insanlar sadece; sabah kahvelerini içmek için, bir fotokopi çektirmek için vs. dükkânıma geliyorlar; neden blog için enerji ve vakit ayırayım ki?” diyebilirsiniz. Bloğunuzu online bir dükkan olarak düşünmeyin. Burada sergilediğiniz ürün sattığınızdan daha farklı bir online tüketim ürünü. Facebook’tan kimsenin üzerine bir fincan kahve dökemeyeceğiniz gibi, 5 dakikalık bir alışverişte, müşteriyle bağ kuracak ve işe yarar istatistikler elde edecek vaktiniz olmaz.

2: Platformunuzu bulun
Eğer size iyilik yapacak, kod yazma yeteneğine sahip birini tanımıyorsanız ve personelinizde CMS yazılımcınız yoksa kullanımı kolay blog platformlarından birine yönelebilirsiniz. İşinize en uygun görünenle blog işine başlamadan önce, olmazsa olmazların listesini çıkarın. Yüksek kaliteli görseller paylaşmanız gerekecek mi ve buna müsaade edecek bir platforma ihtiyacınız olacak mı? CMS sizin için tüm kodlamayı yapmalı mı? Blog istatistiklerine hızlıca erişmeye ihtiyacınız olacak mı? Hosting için yatırım yapacak mısınız yoksa bunun için ücretsiz bir aracıya mı ihtiyacınız var?

Tüm ihtiyaçlarınızı tespit etmeden bir platform seçerseniz, ileride bloğunuzla ilgili sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

3: Araştırmanızı yapın
İşletmenizi uygun şekilde konumlandırabilmek için, rakiplerinizin kaçırdığı değerleri yakalayıp, okuyucularınıza sunmalısınız. Bu değerin nerede olduğunu anlamak için, öncelikle alanınızdaki diğer işletmelerin hali hazırda aldıkları konumu ve ürettikleri içeriklere aşina olmalısınız.

Bu bloglara üye olabilir ya da size rakiplerinizin her yeni haber girişini bildirecek RSS beslemeleri kurabilirsiniz. Diğerlerinin odak noktalarını ve içerikle hedef aldıkları müşterin karakterini not alın. Bu faktörlerden bazılarını kendiniz değerlendirmeniz kaçınılmaz; ancak buradaki önemli nokta aynı konuya farklı açıdan yaklaşarak da olsa kendi işiniz için farklı bir şeyler bulmak.

Müşterilerinize değer sunmak için, içeriğinizin her zaman farklı kaynaklardan yapılan araştırmaları içermesine dikkat edin. Lise ve üniversitede yapılan araştırmaları hatırlayın, ne kadar çeşitli kaynak kullanırsanız, notunuzun iyi olma ihtimali o kadar yüksektir.

Başarılı blog içerikleri üretmek için arama konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer kavram ise; SEO. Belki aşina olmayabilirsiniz; ancak bloğunuzun hak ettiği değeri görmesi için oldukça kritik bir unsur. Google aramalarının algoritmasındaki son değişikliklerle birlikte, blogların kıymetli içerikleri yüksek sayfa derecelendirilmesi için daha da gerekli hale geldi. SEO’nuz konusunda size yardımcı olması için mutlaka bir uzmandan tavsiyeler alın.

4: Güçlü bir başlangıç yapın
Evet, artık konu listeniz var, şimdi açılış postunuzu yazma vakti geldi!

Müşterilerinizi cezbedecek, güncel ama her daim taze kalacak bir konu seçin. Eşsiz ve iyi bilgi içeren başlıklar geliştirmenize yardımcı olması için araştırmaya biraz zaman yatırımı yapın. Ve güçlü bir yazı ile iddialı bir başlangıç yapın!

  • Blog
  • Facebook
  • İçerik
  • İçerik Pazarlama
  • SEO