BLOG

Kullanıcı Deneyiminin Önemi Artıyor

YNKLabs tarafından, 13 Ocak 2015 tarihinde yayınlandı kullanici-deneyiminin-onemi-artiyor

Özellikle Google ve Facebook son zamanlarda algoritmalarında önemli değişiklikler yaparak markaları ve kurumları, kullanıcılarının ve takipçilerinin istekleri konusunda daha hassas olmaya davet etti diyebiliriz.

İşte bunun sebepleri ve dikkat etmeniz gerekenler:

Google içeriğinizin değerli olmasını istiyor
Google, 2014’te algoritmasında kullanıcı deneyimini ön plana çıkaran değişiklikler yaptı. Bu da Google’ın içerik pazarlamacılarından okuyucularını düşünmesini ve satış odaklı tamamen promosyonel içerikler yerine varlığıyla fayda sağlayan içerikler ürettiklerinden emin olmak istiyor.

Hangi kelime ve terimlerin en çok arandığına dayanarak kitlenizin ne istediğini anlamak için Google’ın Anahtar Kelime planlayıcısını kullanabilirsiniz. Ayrıca SEO teknikleriyle içeriğinizi internet kullanıcıları tarafından keşfedilmesi için görünebilir yapabilirsiniz.

Faceboook sosyal medya pazarlamacılarının hikâye anlatıcı gibi konumlanmasını istiyor
Facebook son zamanlarda, kullanıcılarına daha iyi bir Haber Akışı sayfası sunmak için bazı değişiklikler yaptı. Bu değişiklikler markaları promosyonel iletiler yerine değerli ve ilgi çekici içerikler oluşturmaya itti. Resmi bloğunda, değişikliklerin yapılan araştırma sonucu, arkadaşlarından ve takipçilerini umursayan sayfalardan daha çok ileti görmek istediğini söyleyen Facebook kullanıcıları tarafından yönlendirildiğini açıkladı. Kullanıcı deneyimini ön plana çıkaran bu değişiklikle, sosyal medya pazarlamacıları kitlelerin ihtiyaçlarını daha iyi bilecekler ve Facebook’ta paylaşacakları iletilerin takipçilerinin okumak isteyeceği içerikler olacağından emin olacaklar.

Mobil cihaz kullananların deneyimleri önem taşıyor
Online dünya sadece masaüstü bilgisayarlardan ibaret değil, elimizden düşmeyen mobil cihazları unutmamak gerek. Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde mobil web kullanımı dikkate değer bir artış gösterdi ve 2014’te insanların internete girmek için kullandığı birincil alet olarak masaüstüne yetişti. Pazarlamacılar için bu, web sitesi geliştirirken masaüstünün artık dikkate alınacak tek faktör olmadığı ve mobil ihtiyaçların da geliştirme planlarının bir parçası olması gerektiği anlamına geliyor.

Pazarlamacılar, sitelerini mobil platformları destekleyen şekilde yaptıklarında enerji ve nakit kaybına uğradıklarını düşünmemeliler. Her iki platforma da uyan bir tasarımla bu işi çözebilirsiniz. “responsive design” dediğimiz tasarım ile web siteniz farklı ekran büyüklüklerinden görüntülenebilecektir.

Karşılama sayfanız kullanıcılara göre düzenlenmeli
Web sitenizin karşılama sayfasında reklam ya da bilgilendirme amaçlı bir yayın olması fark etmez, bu karşılamayı kullanıcılarınızın deneyimini aklınızda bulundurarak yapmalısınız. Eğer Facebook reklamı için bir karşılama sayfası yapacaksanız, karşılama sayfasına geldiklerinde reklama ne zaman tıklayacaklarından ve ana sayfaya nasıl geri döneceklerini dikkate alın. Form doldurtmayı hedefleyen karşılama sayfaları da kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurmalı. Çok mu fazla sorunuz var?

Güvenlik kodu gibi şeyler kullanıyor musunuz? Eğer karşılama sayfanızın kullanıcı dostu olmasıyla ilgili şüpheleriniz varsa, ziyaretçilerinizi rahatsız edip kaçırmadan önce bu konuda bir uzman tavsiyesi almanızda fayda var.

Potansiyel müşterilerinize ulaşırken kişiye özel iletişim kurmak kullanıcı deneyimini iyileştirir
Veri noktası toplamanın bunca değişik teknolojik yolu varken, pazarlamacılar potansiyel müşterilerine ulaşma süreçlerinde konu kişiye özel iletişime geldiğinde bahane üretmemeliler. Süreci kişiselleştirmek sadece kullanıcı deneyimini geliştirmekle kalmaz, iletişim oranınızı da arttırır. Bunun en basit örneği, maili sadece “Merhaba” gibi jenerik bir sesleniş yerine “Merhaba Sevgili Tuğçe” gibi direkt bir hitapla atmak müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizle aranızda güçlü bağlar kuracaktır.

  • İnternet Kullanıcısı
  • Kullanıcı Deneyimi
  • SEO
  • Web Sitesi