BLOG

LinkedIn 2015’te Sosyal Medyanın En İyi Oyuncularından Olacak

YNKLabs tarafından, 5 Ocak 2015 tarihinde yayınlandı linkedin-2015te-sosyal-medyanin-en-iyi-oyuncularindan-olacak

Sosyal Medya ağı dendiğinde akla ilk gelen isimler Facebook ve Twitter olsa da dünya çapında 32 milyon kullanıcısıyla oyunda hiç de küçümsenmeyecek bir payla yerini alan bir popüler ağ daha var:
LinkedIn

LinledIn her saniye 2 yeni kullanıcı kazanıyor. Kullanıcılarının en azından %40’ı siteyi günlük olarak ziyaret ediyor, ziyaretçilerin %8’i bu ziyareti işteyken yapıyor. Bakalım, Türkiye’de 4 milyara yakın üyesi bulunan bu ağı ve üyelerini 2015’te neler bekliyor?

Kullanıcılar LinkedIn’i neden sevdi?
En büyük sebeplerinden biri, yaşamımızı büyük ölçüde etkileyen bir olguyu; yani işimizi konu alan bir ağ olması. Türkiye’de ve dünyada bunu yapan başka siteler de yok mu? Pekâlâ, var; ancak bu siteler LinkedIn gibi Facebook’tan alışkın olduğumuz bir “arkadaşlık” kurgusu içermiyor. Ayrıca uluslararası bir ağ kurma imkânı vermiyor. Türkiye bazında konuyu ele aldığımızda; kullanıcılarının hem iş, hem de çalışan bulmak için aktif olarak kullandıkları bir ağ olmanın yanı sıra, bir de uluslararası bağlar kurmak ya da iletişimde kalmak için kullandıklarını görüyoruz.

Diğer üyelere profesyonel hayatınızla ilgili bilgiler veren profilinizi hızlıca düzenleyebiliyor olmak büyük bir avantaj. Bu durumda online ve hızlı bir güncelleme sistemi olması da, ağın beğenilen özelliklerinden. CV’nizi düzenlemek istediğinizde bunu kolayca halledebiliyorsunuz.

Şirketler LinkedIn’i neden sevdi?
Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler, LinkedIn’de şirket sayfası oluşturmanın faydasını görüyor. LinkedIn kullanıcılarına, site sınırları içerisinde kendi şirket profillerini sergilemiş oluyorlar. Google da şirketlerin LinkedIn şirket sayfalarını düşünüyor ve arama sonuçlarında ilk ya da ikinci sayfada bu profilleri gösteriyor.

Ayrıca LinkedIn, yoğun IK çalışanlarına ve iş alım müdürleri için de kolaylıklar sağlıyor. Sayfalarca kâğıdın veya dosyanın arasında kaybolmadan LinkedIn’de yapacakları aramayla, bir kişinin tüm iş geçmişine sadece birkaç tıklama ile ulaşabiliyorlar.

LinkedIn nerelerde başarılı?
Duyurusunun yapıldığı 2003 yılından itibaren, kullanıcılarına en iyi hizmeti sunabilmek için çok fazla sayıda özellik ve araç ekledi. Gruplar, haber akışı ve Twitter benzeri bir sosyal ağ arayüzene sahip olması LinknedIn’i her kariyer seviyesinden üye için kullanması ve çevresini genişletmesi kolay bir sosyal ağ haline getirdi.

Çok çeşitli sektörlerden düşünce liderlerine ve CEO’lara duyuru yapmaları, blog yazılarını yayınlamaları ve diğer mesajlarını paylaşabilecekleri bir platform da yaratan LinkedIn, bunun sonucunda hızlıca, kullanıcıları için, piyasadaki en niş sektörde bile neler olduğunu takip edebilecekleri bir haber ve bilgi kaynağına dönüştü.

LinkedIn sektördeki ve iş hayatına girecek profesyoneller için eğitim ve özgeçmiş yazımı araçlarını geliştirerek, işverenlerin olduğu gibi çalışanların da sevgisine karşılık verdi. Görüntülü veya sesli internet yayını, raporlar ve derin analizler gibi fonksiyonlarıyla organizasyonlara en son çıkan işe alım ve aday araştırma ve bulma trendlerini öğrenme ve kullanma imkânı sunuyor.

Gelecek yıl LinkedIn, üye bazlı büyümesiyle daha da güçlenecek ve “mükemmel çalışan” arayan şirketler için faydalarını genişletecek.

  • 2015
  • Kariyer
  • LinkedIn
  • Sosyal Medya