BLOG

Sosyal Medya Aramalarınız Daha Verimli Olabilir

YNKLabs tarafından, 25 Aralık 2014 tarihinde yayınlandı sosyal-medya-aramalariniz-daha-verimli-olabilir

Sosyal medya, çoğu kullanıcısı için hayatlarının bir dokümanı haline geldi. Ne yediğimizi, ne içtiğimizi, ne düşündüğümüzü, nerede olduğumuzu, ilişkilerimizi, hedeflerimizi ve daha birçok şeyi sosyal ağlarda sergiliyoruz ve yaklaşık bir 10 yıldır, gerçek zamanlı bir arşiv oluşturuyoruz.

Bu arşivlere, #ThrowbackThursday gibi hashtag’ler ya da Timehop gibi uygulamalarla geçmiş zamanları da bu arşive dâhil ediyoruz. Favori hatıralarımız Facebook postlarında, Twitter’ın 140 karakterinde ve diğer sosyal ağlarda yerini sonsuza kadar korusun diye eski günlerden konuşuyoruz.

Facebook geçen yıla bir göz atma uygulamasını ve Twitter, yine bir yılın özetini alabileceğimiz bir uygulama yarattı. Daha geriye gitmek isteyenlerin ne yapması gerekiyor? Geçtiğimiz ay, 3 büyük sosyal, ağ arama fonksiyonlarındaki değişiklikleri duyurdu; böylece Google aramalarında olduğu gibi eski postları rahatlıkla bulabileceğiz. Facebook, Instagram ve Twitter’ı ayrı ayrı inceleyelim:

Facebook Aramaları
Geçtiğimiz haftalarda Facebook, anahtar kelime ya da isim ve kelime kombinasyonu ile geçmiş postları arayabilme imkânı sunan yeni arama motoru özelliğini duyurdu. Yeni arama özelliği hem web’de hem de mobilde kullanılabiliyor.

Bu Facebook’un arama optimizasyonu kurmada ilk girişimi değil. Grafik Arama’nın eski versiyonu, kullanıcılar için “Game of Thrones seven arkadaşlarım” gibi aramalar yapmamıza elveriyordu. Fakat bu semantik arama mobil platformlara taşınmamıştı.

Yeni aramada, bir postu bulmak için, cümleler yerine anahtar kelime kullanmanız yeterli oluyor. Örneğin, Yanarım- Karlos Yaren videosunu hangi arkadaşlarınızın paylaştığını görebilirsiniz. Üstelik bu kişilerin videoyu siz arkadaş olmadan önce ya da sonra paylaşmış olması sonucunuzu etkilemiyor.

Bunun yanı sıra, 2007’de iş arkadaşlarınızla gittiğiniz tatilden bir fotoğraf aramanız gibi bir durumda; kelime, isim, yer kombinasyonu kullanarak da arama yapabiliyor ve aradığınız paylaşıma ulaşabiliyorsunuz. Örneğin; “Gizem Paris tatil”

Yeni fonksiyon sayesinde, Facebook arkadaşlarınızın geçmişini tararken, dış bağlantıların da haber başlığı ya da manşetlerini hedef alabiliyorsunuz. Örneğin, “Victoria Secret show,” başlığı için arama yaptığınızda; şovla ilgili konuşan arkadaşlarınızı, ağınızdaki insanları (ortak arkadaşlarla birlikte), sayfaları ve bu haberle ilgili paylaşım yapan etkinlikleri görebileceksiniz.

sosyal-medya-aramalariniz-daha-verimli-olabilir

Arama sonuçları, paylaşan kişiyle Facebook ilişki dereceniz, paylaşım zamanı, popülerlik ve paylaşımın erişim boyutu gibi kriterlere göre sıralanıyor.

Instagram Aramaları
Instagram da kullanıcılarının ağlarında yeni fotoğraflar keşfedebilmesi için arama fonksiyonlarında geliştirme yapanlar arasında.

Yeni değişikliklerle birlikte artık, sadece ağınızdaki tavsiye edilen fotoğrafları değil, sizin için tavsiye edilen diğer kullanıcıların hesaplarını da görebileceksiniz. Değişimi yansıtmak için; “keşfet” sekmesindeki iğne ikonu yerine, büyüteç ikonu getirildi. Şimdi büyütece tıkladığınızda, fotoğraf ya da kişi sekmesini seçebiliyorsunuz; ilk olarak bildik fotoğraf listesi gelirken, ardından önerilen kişilerin en güncel 3 fotoğrafı sırada yerini alıyor.

sosyal-medya-aramalariniz-daha-verimli-olabilir

Instagram’a göre kullanıcılarının yarısı, her gün Keşfet’in özelliklerinden fayda sağlıyor. Bu da fotoğraf paylaşma uygulamasının, kullanıcılarının sevebilecekleri içerikler bulabilmesi için yeni yollar yaratmasını anlamlı kılıyor. Öneriler kimi takip ettiğiniz ve Instagram’da hangi fotoğrafları beğendiğiniz gibi faktörlere göre seçiliyor.

Buna ek olarak, kullanıcılar, Instagram’da yaptıkları aramaların sonuçlarında kendi arattıkları anahtar kelime ya da hashtag’in varyasyonlarını da görüyorlar. TechTimes’a göre bu yeni özellik duyurulmadı; birden bire uygulamada ortaya çıktı.

Twitter Aramaları
Twitter uzun zamandır, gerçek zamanlı haber takip kaynağı ve bu haberlerin tartışıldığı ortam olarak hayatımızda yer alıyor ve bu varlığını sürdürmeye de devam ediyor.

Bir konuşmayı takip etmek için tek yapmanız gereken, konuyla ilgili anahtar kelime ya da hashtag’i aratmak ve çıkan sonuçlardan atılan tweet’leri incelemek. Fakat yeterince sabırlı olsanız bile, geçmişte belirli bir tarihte arşivlenen en eski mesajları okumak imkânsız. Bunun sebebi; atılan her tweet kaydedilirken, arama indeksinin eski birkaç günlük mesajdan arındırılıyor olması.

Kasım’ın ortasında Twitter, 2006’dan beri atılan her tweet’in arama sonuçlarında yer alacağını duyurdu. Kullanıcılar hala aşina oldukları karışık sıralanmış tweet’lere erişebilecekleri gibi, yeni arama sistemi ile tweet’leri ilk atılandan itibaren de sıralayıp, inceleyebilecekler.

sosyal-medya-aramalariniz-daha-verimli-olabilir

Eğer özellikle tek bir tweet’i arıyorsunuz, Gelişmiş Arama’yı kullanabilirsiniz. Gelişmiş Arama; size belirli kelimeleri, belirli kişileri, belirli yerleri, aramanıza dâhil edebilme ya da aramanızdan çıkarma ve belirli bir tarih aralığı belirleyebilme hatta pozitif ya da negatif olduğunu sezebilme imkânı veriyor.

Saydığımız güncellemelerin bir kısmı henüz Türkiye’de kullanıma açılmadı; ancak çok yakında biz de derinlemesine araştırma yapabilmeyi sağlayan bu fonksiyonları kullanabiliyor olacağız.

  • Facebook Araması
  • Instagram Araması
  • Sosyal Medya Aramaları
  • Twitter Araması