BLOG

Sosyal Medya Seçim Anketi 2015

YNKLabs tarafından, 17 Mart 2015 tarihinde yayınlandı Sosyal Medya Seçim Anketi 2015

2015 Genel Seçimlerini Twitter üzerinden milyonlarca sosyal paylaşımı inceleyerek tahmin eden yazılım.

SOSYAL MEDYA GENEL SEÇİMLER için
KARARSIZ ve ENDİŞELİ

2 milyondan fazla kişi, 3 milyondan fazla tweet attı

Sosyal Medya Seçim Anketi 'ni burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

YNKLabs hazırlamış olduğu yazılım ile Haziran ayında gerçekleştirilecek Genel Seçimlerine yönelik bugün değin yapılmış en büyük katılımlı seçim anket çalışmasını kamuoynu ile paylaştı.

YNKLabs, sosyal medya konuşmalarının tümünü kaydederek, büyük veri yapıları üzerinde semantik ve linguistik algoritmalar ile cümlelere anlam katan analizler gerçekleştiriyor.

YNKLabs bir önceki çalışmasında, Cumhurbaşkanlığı Seçimi’ne yönelik, Twitter üzerinde 3 milyon kişinin paylaşımlarını analiz edip, teknolojiyi kullanarak siyasi yakınlıklarını tespit etmiş ve seçimlerden 1 ay önce kamuoyuna açıkladığı tahminlerde 0.12 yaklaşık bir sonuçla 81 vilayette tam sonuç bilmişti. http://www.ynklabs.com/cbsecim/

Sosyal Medya Seçim Anketi 2015

YNKLabs, bugünde 2015 Genel Seçimleri için benzer bir çalışma başlatarak, yine seçimleri önceden tahmin edebilmek için milyonlarca kullanıcının sosyal medya paylaşımlarını analiz etmeye başladı. 1 Mart 2015 ve 1 Haziran 2015 tarihleri arasını kapsayacak çalışmada tüm sosyal medya paylaşımları tarafsız olarak analiz edilecek ve bir sonuç tahmini yapılacak.

YNKLabs 1 Mart 2015’den bügüne değin 800binden fazla kullanıcının sosyal medya paylaşımlarını halihazırda analiz etti ve bugün itibariyle AKP %40 ‘ın üstünde, CHP ve MHP %20 düzeyinde, HDP ise %10 ‘u zorluyor görünmektedir.
http://www.ynklabs.com/secimanket/

YNKLabs, tüm Türkiye’de ki sosyal medya paylaşımlarını kaydetmektedir. Kaydedilen bu paylaşımlar içerisinden politika konuşmalarını ayrıştırarak, butür paylaşım yapan kullanıcıların diğer tüm tweetlerini de inceleyip bir siyasi yakınlık tespiti yapmaya çalışmaktadır. Belirli bir düzeyde siyasi yakınlığı tespit edilen her bir kullanıcının lokasyon bilgileri incelenerek, şehir tespiti yapılıyor ve ilgili şehir için o partinin oyu 1 arttırılmaktadır.

Sosyal Medya Seçim Anketi 2015
http://www.ynklabs.com/secimanket/

YNKLabs’in politik konuşmaları tespit ederek hazırladığı bu proje http://www.ynklabs.com/secimanket/ adresinden ziyaret edilebilir ve anlık olarak hem paylaşımları hemde 81 ilde ki tüm oy dağılımlarını görebilirsiniz.

Gerçekleştirilen analiz çalışmalarının neticesinde, tarafsız bir gözle ve herhangi bir sponsor kullanılmadan elde ediliyor. Çalışmada, kayda değer görülmüş, bir içerik ve yorum ihtiva eden tweetler esas alınarak, sahte hesaplar, partizan gruplar ve bot hesaplar nötralize ediliyor.

YNKLabs, 2015 genel seçimlerine yönelik sosyal medyanın nabzını tutmaya ve yeni infografiklerle güncel bilgileri paylaşmaya devam edecek.