BLOG

Sosyal Medyada Ne Kadar Aktifsiniz?

YNKLabs tarafından, 27 Ocak 2015 tarihinde yayınlandı sosyal-medyada-ne-kadar-aktifsiniz

Kaç tane sosyal medya hesabınız var? Aktif olsanız da olmasanız da ilk etapta aklınıza geldiğinden çok daha fazla sosyal medya hesabınız olduğu kesin.

Büyük ihtimalle Facebook’u kullanıyorsunuz, muhtemelen Twitter ve Instagram’ınız da var. LinkedIn’ı işinizle ilgili bağlantılarınızı kontrol etmek ve belki iş aramak için kullanıyorsunuz. Belki Google plus’ı da denediniz… Peki, Pinterest, Snapchat, Tumblr, Vine?

Türkiye’de internet kullanıcılarının nüfusa oranı %45. Avrupa’da bu rakam kuzeye çıktıkça %90’lara çıkarken, güney ülkelerinde %40 ile 50 arasında değişiyor. Fakat iş sosyal medya kullanımına gelince durum biraz daha farklı. Türkiye’de internet kullanıcılarının %92’si sosyal medyayı kullanıyor, dünya genelinde bu oran %40. Dünyanın sosyal medyaya en yüksek oranda penetrasyonu olan ülkelerinden biriyiz. En çok kullandığımız sosyal ağlar ise; Facebook, Twitter, Google + ve LinkedIn; oranlarıysa sırasıyla şöyle: %93, %72, %70 ve %33.

GlobalWebIndex’in araştırmasına göre bir internet kullanıcısının kullandığı ortalama sosyal medya hesap sayısı 5.54 ve hatta 16 – 24 yaş aralığında bu ortalama 6’nın üzerinde. Aktif hesaplar ayrıldığında ise sosyal medya ile en çok bağ kuran kitlenin, 4’ün üzerinde sosyal medya hesabı ile 25 – 34 yaş aralığında olduğu görülüyor.

  • İnternet Kullanımı
  • Sosyal Medya
  • Sosyal Medya Penetrasyonu