BLOG

Sosyal Medyada Neden Takip Ediliyorsunuz?

YNKLabs tarafından, 11 Şubat 2015 tarihinde yayınlandı sosyal-medyada-neden-takip-ediliyorsunuz

Sosyal medyada tüm markaların en büyük amacı, müşteriler ve potansiyel müşteriler tarafından takip edilmek. Tabii ki takip edilmek nihai bir başarı değil. Takipçilerin gönderilere olan ilgisi, karşılıklı bir diyaloğa sahip olabilmek de çok önemli.

Peki, takip edilmek için birçok yönteme başvuran markalar, takipçilerini ne kadar dinliyor, onları ne kadar tanıyor? Hangi takımı tuttuklarını, hangi bankaya çalıştıklarını, hangi mecrayı ne amaçla kullandıklarını, hangi diziyi izlediklerini biliyorlar mı? Ticarette ve iletişimde hiç değişmeyecek ve her zaman işe yarayacak bir trend varsa o da karşındakini iyi tanımak ve ihtiyaçlarına cevap verebilmektir.

Massachusetts Üniversitesi, en çok kullanılan 3 sosyal medya ağı olan Facebook, Twitter ve Pinterest’i, kullanıcılarının markaları nasıl bir psikolojiyle ve neden takip ettiklerini öğrenmek için bir araştırma yaptı.

1980-2000 yılları arasında doğan sosyal medya kullanıcıları üzerinde ve 2013 yılı boyunca toplanan verilerle yapılan bu araştırmaya göre durum şu şekilde:

Facebook, marka ve şirketlerle etkileşim açısından y jenerasyonu için en popüler platform. Katılımcıların %62’si en azından bir markanın sayfasını beğenmiş, Twitter’da marka etkileşim oranı %23 ilen, Pinterest’te bu oran %11.

Y jenerasyonun sosyal medyada bir markayı takip etmesinin sebebi, o markaya destek olma duygusu. Bu durum diğer jenerasyonlarda farklılık gösteriyor. Y jenerasyonu desteklediği markaları beğenip, takip edip ya da pinleyerek, sadece maruz kalacakları bilgiyi değil, bilgiyi nasıl alacaklarını da ayıklayıp seçiyor.

Takip ettikten, beğendikten ya da pinledikten sonra asla online satın alma yapmadıklarını belirtenlere, kupon ya da indirim teklif etmek y jenerasyonuna karşı en sık kullanılan iletişim taktiği. Ankete katılanlar bunun satışa yönlendirme konusunda en motive edici yöntem olduğunu belirtiliyorlar. Online etkileşimin bir sonucu olarak, şirketlerin özel teklifler sunmasının ya da ilgilerini cezbeden alanlarda iletişim yapmasının da satışı yükselttiğine işaret ediyorlar.

Daha büyük platformlara kıyasla Pinterest’in daha yüksek bir satış oranı var. Sitenin kullanıcı dostu ve görsel odaklı tasarımı, bilgi araştırmasına ve alternatiflerin oluşmasına olanak tanıyor. Böylece işlem akışı müşteriler için optimum kolaylıkta oluyor.

Facebook, Twitter ve Pinterest hem online hem de mağaza satışlarına katkıda bulunuyor. Facebook kullanıcılarının %77’si, Twitter kullanıcılarının %66’sı ve Pinterest kullanıcılarının % 63’ü hem mağazadan hem de e-ticaret ile alışveriş yapıyor.

  • Facebook
  • Pinterest
  • Sosyal Medya
  • Twitter